Kyla daugybė klausimų? Čia rasi atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.
Kada reikia užsiregistruoti į programą?
Kuo anksčiau užsiregistruojate, tuo daugiau turite galimybių spėti susirasti sau patinkantį darbą patys arba rinktis iš mūsų siūlomų darbdavių. Registracija prasideda rudenį.
Kur reikia kreiptis ekstra atveju būnant JAV?
VIsų pirma, reiktų kreiptis į programos organizatorių/sponsorių. JAV sponsorius turi nemokamą telefono liniją, kuri veikia 24 val. per parą. Taip pat visuomet galite kreiptis ir į "ZIP Travel", tik dėl laiko zonų skirtumo, mes sureaguosime vėliau.
Ar galima dalyvauti programoje antrą kartą?
Dalyvauti programoje galima tol, kol dalyvis atitinka JAV ambasados programos dalyviams keliamus reikalavimus. Patartina užsiregistruoti kuo anksčiau, rugsėjo – spalio mėn., iš karto po grįžimo į Lietuvą.
Kas yra DS-2019 forma?
DS-2019 forma yra dokumentas, kurį reikia pristatyti JAV ambasadai dėl J-1 vizos gavimo. Šioje formoje nurodytos datos - tai laikotarpis, kuriuo galite legaliai dirbti JAV.
Kas yra J-1 viza? Ar tikrai ją gausiu?
Tai viza, kuri leidžia studentui vykti į JAV ir dirbti iki 4 mėnesių vasaros atostogų metu.
JAV Ambasada turi pilną teisę neišduoti vizos. 'ZIP Travel", jau daug metų dirbanti su kultūrinių mainų programomis jaunimui, turėjo labai mažai atvejų, kada studentas negavo vizos. Tačiau, jei visa informacija pateikta agentūrai yra teisinga ir studentas neturi jokių pažeidimų, viza turėtų būti išduota. "ZIP Travel" padės paruošti dokumentus vizai, o taip pat pakonsultuos prieš pokalbį ambasadoje.
Ar galiu prasitęsti J-1 vizą?
J-1 vizos pratęsimas negalimas. Programos dalyviai privalo išvykti iš JAV pasibaigus vizos galiojimui. Pažeidus šią taisyklę dalyvis gali būti deportojuomas iš šalies. Tai turės neigiamos įtakos, jei norėsite gauti vizą ateityje.
Kokių klausimų galiu tikėtis pokalbio dėl vizos metu?
Paprastai programos dalyviui pokalbio dėl vizos metu yra užduodama keletas paprastų klausimų, norint patikrinti, ar dalyvis kalba ir supranta angliškai ir, ar žino, kur ir ko vyksta į JAV. Dažniausiai užduodami klausimai yra šie:
- koks yra tavo kelionės tikslas?
- ar turi draugų, giminių JAV?
- ar tau, tavo giminėms teko anksčiau lankytis JAV?
- kokie tavo ateities planai?
- ar ketini likti gyventi JAV? Jei ne, tai kodėl?
- ką studijuoji?
- kur ketini dirbti?
- kokios bus tavo pareigos?
- kaip radai darbą?
- ar vyksti vienas?
- ar ketini keliauti po JAV? Jei taip, kokias vietas norėtum aplankyti?
- kokie planai baigus mokslus?
- kas sponsoriuoja tavo kelionę?
- ar ketini išsilaikyti egzaminus be skolų prieš išvykdamas į JAV?
- kokie tavo pomėgiai?
Kokio darbo galiu tikėtis Amerikoje? Ar galiu gauti darbą ten pat, kur ir mano draugas?
Programos leistini darbai yra aptarnavimo srityje: viešbučiuose, moteliuose, kavinėse, picerijose, greito maisto restoranuose ir kt., kur nereikalaujama specialių profesinių sugebėjimų. Pildant anketą "ZIP Travel" biure galite anketoje pažymėti, jog pageidaujate darbo toje pačioje vietoje kaip ir Jūsų draugas, ir paminėti draugo vardą bei pavardę. Draugas pildydamas anketą taip pat turėtų pažymėti šį pageidavimą ir paminėti Jūsų vardą.
Ką daryti, jei neturiu darbo patirties?
Tokiu atveju galite pateikti informaciją apie buvusią ar esamą savanorišką veiklą, atsakomybes mokymo įstaigoje (galbūt priklausote kokiai studentų organizacijai ir pan.).
Parašiau laišką daugybei darbdavių, tačiau negaunu iš jų atsakymo. Ką daryti?
Prisiminkite, jog darbdavys, kuriam Jūs siuntėte savo CV, gauna daugybę laiškų ir jam reikia laiko, jog galėtų visus peržiūrėti ir atsirinkti labiausiai tinkantį kandidatą. Žinoma, jei labai norite šios darbo vietos, būtinai rašykite kelis kartus ar net pasiskambinkite darbdaviui ir praneškite, jog labai laukiate iš jo atsakymo.
Kaip man susirasti gyvenamą vietą JAV?
Jei darbdavys nesuteikia gyvenamos vietos, programos dalyvis turi ją susirasti pats. Tai turi būti daroma prieš išvykstant iš Lietuvos. "ZIP Travel" gali padėti susirasti trumpalaikių pigesnių variantų arba galima ieškotis pačiam per nakvynės rezervacines sistemas: www.booking.com, www.airbnb.com ir pan.
Ar galėsiu pakeisti darbo vietą JAV arba iš viso nenuvykti pas tą darbdavį, su kuriuo pasirašiau kontraktą?
Nepriklausomai nuo programos tipo dalyvis privalo nuvykti pas darbdavį, nes šio darbo pasiūlymo pagrindu buvo išduota DS-2019 forma. Nepaisymas šios sąlygos gali būti priežastimi, dėl kuriuos programos dalyvis negalės tęsti dalyvavimo programoje.
Jei programos dalyvis ieškojosi darbo pats, tokiu atveju, pats tariasi su darbadviu dėl darbo pakeitimo iš anksto. Taip pat dalyvis privalo pranešti apie darbo pakeitimą sponsoriui ir pateikti naują darbo pasiūlymą. Jei peržiūrėjęs naują darbo pasiūlymą sponsorius leis keisti darbą, tuomet galėsite pradėti dirbti naujoje darbovietėje.
Ar galiu susirasti antrą darbą?
Taip, dažniausiai darbdaviai neprieštarauja, jog turėtumėte antrą darbą, jei tik jis netrukdo pirmajam. Susiradus antrą darbą, visų pirma, būtina apie tai informuoti savo sponsorių JAV nemokamu telefonu ar el. paštu bei nusiųsti visus reikiamus dokumentus, kurių sponsorius paprašys, darbdavio patikrai atlikti ir tinkamumo programai įvertinimui.
Kur galiu užsisakyti bilietą į JAV?
Programos dalyviams aviabilietus gali padėti užsakyti "ZIP Travel". Patyrę vadybininkai parinks patį optimaliausią skrydžio variantą iš tų, kurie siūlomi Lietuvos rinkoje.
Ar galima keisti atgalinę aviabilieto datą į Lietuvą?
Akcijų metu siūlomi bilietai paprastai būna negrąžinami ir nekeičiami, tad siūlome rinktis šiek tiek brangesnius, tačiau suteikiančius galimybę keisti skrydžio datas, kadangi nuvykus į JAV kelionės planai gali pasikeisti.
Ar įeina į programos kainą medicininis draudimas?
Programos dalyviai apdraudžiami laikotarpiui, kuris yra nurodytas ant DS-2019 formos. Jei planuojate JAV būti ilgiau pasibaigus darbui, pakeliauti po šalį (dalyviai papildomai gali keliauti iki 1 mėn, pasibaigus programai, tačiau ne vėliau nei iki nustatytos JAV ambasados grįžimo į Lietuvą datos), turite apsidrausti papildomai. Tai galite padaryti "ZIP Travel" prieš išvykstant į JAV.
Ar JAV yra nemokamas tarptautinis draudimas?
Ne, JAV nėra tarptautinės draudimo sistemos. Tai reiškia, jog tam, kad būtų padengtos visos išlaidos, susijusios su pirmąja medicinine pagalba, reikalingas medicininis draudimas.
Kada baigia galioti mano medicininis draudimas?
Draudimo laikotarpis sutampa su DS-2019 formos pradžios/pabaigos datomis. Todėl, jei planuojate atvykti anksčiau nei nurodyta ant šios formos „Start date“ arba išvykti vėliau nei nurodyta „End Date“, turite apsidrausti papildomai. Tai galite padaryti "ZIP Travel" biuruose ar nuotoliniu būdu, prieš išvykstant į JAV. Tokiu atveju, draudimo polisą atsiųsime elektroniniu paštu.
Aš pamečiau arba man pavogė dokumentus. Ką daryti?
Jei pavogė DS-2019, pirmiausia reikia gauti naują DS-2019 formą, tad nedelsiant reikia kreiptis į sponsorių. Jei pamestas ar pavogtas pasas, reikia susisiekti su Lietuvos ambasada dėl naujo paso išdavimo. Jei prarasta Social securit kortelė, kreipiamasi į artimiausią Social security įstaigą dėl dublikato išdavimo.
Man nepatinka mano darbdavys. Ką daryti?
Jūs turite teisę pakeisti darbdavį tik gavus sutikimą iš sponsoriaus. Tik peržiūrėjus visas priežastis, kodėl darbdavys Jūsų netenkina, galite gauti leidimą pakeisti darbdavį. Taip pat sponsoriui JAV turite pateikti naują darbo kontraktą bei naują gyvenamosios vietos adresą ir kontaktinius duomenis.
Kokį reikia turėti vairuotojo pažymėjimą, norint vairuoti JAV?
Tai priklauso nuo valstijos, į kurią ruošiatės vykti. Paprastai tinka tarptautinis vairuotojo pažymėjimas. Tačiau, jei Jūsų darbas bus tiesiogiai susijęs su vairavimu, jums teks išsilaikyti toje valstijoje galiojančias vairuotojo teises. Dalyviai, kurie tai yra darę, sako, kad gauti teises JAV yra lengviau nei Lietuvoje.
Kas geriau: pirkti automobilį ar išssinuomoti?
Tai priklauso nuo to, kur gyvenate ir kiek ilgai planuojate naudotis automobiliu JAV. Jei gyvenate pakankamai mažame miestelyje, galbūt automobilis tikrai pravers. Tačiau, jei gyvenate pakankamai gerą visuomeninį transportą išvysčiusiame mieste, protingiau būtų naudotis būtent juo.
Jei automobilis reikalingas tik trumpam laikotarpiui, patartina jį išsinuomoti. Perkant automobilį investuoti pinigai bei laikas Jums gali neatsipirkti, kai norėsite jį parduoti.
Noriu išsinuomoti automobilį, ką reikia daryti?
Pirmiausia reikia kreiptis i agentūrą, kuri užsiima automobilių nuoma.
Turite turėti vairuotojo pažymėjimą bei kreditinę kortelę. Jei Jūsų amžius yra mažiau nei 25 metai ir vairavimo stažas iki 2 metų, tokiu atveju, automobilio nuomos kaina bus didesnė, o dalis kompanijų apskritai gali atsisakyti nuomoti automobilį tokiam asmeniui.